Students exchange - maj 2010 PL

W dniach 29 maja - 9 czerwca 2010 r. odbywa się kolejna wizyta delegacji holenderskiej w naszej szkole.

Tegoroczna ekipa to:

nauczyciele

  • Theo Shippers - dyrektor szkoły
  • Henry van Wanrooy (informatyka)
  • Marcel Stabel (informatyka)
  • Richard van de Elzen (elektronika)
  • Jan Jaap van Brandwijk (informatyka)

uczniowie

  • Roy Portier (informatyka)
  • Johnny Seuren (informatyka)
  • Ricardo Franssen (informatyka)
  • Marc Martens (elektronika)
  • Erwin van der Heijden (elektronika)


Przebieg wizyty

29.05 powitanie
30.05 niedziela
31.05 początek projektów
1.06 Oświęcim
2.06 projekt, Momag
3.06 Warszawa
4.06 Konewka Bunkry, Spała Park Linowy
5.06 Piotrków, Kino
6.06 Spała Paintball
7.06 Wizyta w Starostwie, projekt, Ceramika Paradyż
8.06 projekt, mecz piłki nożnej
9.06 projekt, Euroglas
10.06 projekt, Bełchatów
11.06 projekt, Łódź, zakłady Dell, Manufaktura
12.06
13.06 Bogusławice Stado Ogierów
14.06 OPO Spała
15.06 projekt, kręgle
16.06 projekt, siatkówka
17.06 projekt, zakupy
18.06 prezentacja projektu, ognisko

Galeria zdjęć

29 maja


W sobotę 29 maja na warszawskim Okęciu, spóźniony o ok.40 min wylądował samolot linii Wizzair z holenderskimi uczniami. Wraz z nauczycielem przyleciało trzech uczniów z profilu informatycznego i dwóch uczniów z profilu elektronicznego. W drodze do Tomaszowa mogli poznać walory przyrodnicze oraz posłuchać języka polskiego. Kiedy dotarliśmy do Tomaszowa ich przylot został oficjalnie rozpoczęty uroczystą kolacją w obecności prof. Mariusza Usztela oraz profesora Mariusza Dołowca i oraz uczniów Adama O. i Pawła Z. z klasy 3 tib.

Tekst: Paweł Z

30 maja - niedziela

 


Mimo złej pogody w niedzielne popołudnie odbyło się spotkanie z holendrami. Po krótkim czasie rozmów przestało padać. Holendrzy wraz z uczniami z klasy 3tib postanowili zagrać w kosza na lekko mokrym boisku. Wszystkim jednak dopisywały dobre humory.

Tekst: Paweł K

31 maja - poniedziałek


W poniedziałek uczniowie zapoznali się z projektami i przystąpili do pracy. Projekt informatyczny związany będzie z tworzeniem sieci komputerowej, instalacją i konfiguracją serwera, elektroniczny na zrobieniu układu światłowodów.

Tekst: Paweł Z

Opis projektu informatycznego

Projekt polega na stworzeniu sieci informatycznej składającej się z 7 komputerów. Połączenia pomiędzy jednostkami mają być realizowane kablowo oraz poprzez sieć opartą na standardzie IEEE 802.11. Jeden z PCetów ma pełnić rolę serwera plików, pracować w środowisku VirtualBox.
Oprogramowanie: serwer open source'owy FreeNas, który ma udostępniać na zewnątrz sieci takie usługi jak FTP, SFTP i SMB.

Tekst: Mateusz M

1 czerwca - wtorek

 


Dzisiejszy dzień, Holendrzy spędzili zwiedzając obóz koncentracyjny Auschwitz w Oświęcimiu, natomiast nauczyciel Richard zwiedzał Częstochowę wraz z panem prof. Usztelem. Po powrocie z wycieczki Holendrzy spędzili czas z polskimi uczniami.

2 czerwca - środa


Do południa Holendrzy zajmowali się projektem, a zaraz po lanchu pojechali zwiedzić i poznać pracę w drukarni MOMAG, która działa w branży poligraficznej już od 130 lat. Mogliśmy zobaczyć proces drukowania od otrzymania gotowego tekstu do druku, aż do oprawienia wyrobu w okładkę.

Tekst: Paweł Z

3 czerwca - czwartek

 


Na świąteczny czwartek zaplanowany był wyjazd do Warszawy. Holendrzy podziwiali Łazienki Królewskie, a po obiedzie spacerowali po warszawskiej starówce. Około 15 wyruszyliśmy na lotnisko, powitać przylatującego nauczyciela Jan’a Jaap’a van Brandwijk

4 czerwca - piątek

 


W słoneczny piątek, Holendrzy zaraz po śniadaniu wyjechali z polskimi uczniami do kompleksu bunkrów w Konewce, gdzie zwiedzali bunkier od środka. Po obejrzeniu pojechaliśmy do Spały do Parku Adrenalina, gdzie przeszliśmy trasę linową na drzewach. Samo przejście trasy zabrało około 60 minut. Kiedy już ktoś przeszedł mógł sobie wypożyczyć łuk i postrzelać do tarczy. Zarówno Polacy jak i Holendrzy bardzo polubili ten park. Kiedy już wszyscy zeszli z drzew poszliśmy do pomnika żubra, Holendrzy usłyszeli interesującą legendę. Wieczorem w towarzystwie Pawła K. i Pawła Z. oraz pana prof. Usztela Holendrzy spędzili czas w Duecie grając w bilard i odpoczywając.

Tekst: Paweł Z

5 czerwca - sobota


W sobotnie przedpołudnie Holendrzy wraz z prof. Mariuszem Usztelem pojechali się do Piotrkowa Trybunalskiego do kina Helios na film w projekcji 3D pt. "Green Zone". W drodze powrotnej do Tomaszowa Mazowieckiego Holendrzy zatrzymali się na lunch w KFC.

Tekst: Paweł K

6 czerwca - niedziela


W słoneczne niedzielne popołudnie Holendrzy wraz z uczniami z klasy 3Tib zorganizowali wspólny mecz paintballa w Spale. Pierwszą rundę zagrali na zasadach "Capture the Flag" w składach uczniowie holenderscy na polskich. Holendrzy, mimo przewagi liczebnej nie potrafili zdominować pola gry, jednakże zdobili i donieśli flagę w wyznaczone miejsce czym wygrali pierwszą rundę. W następnej rundzie zmieniono zasady gry i wyrównano składy co spowodowało wyrównane szanse. Cała rozgrywka w paintballa skończyła się remisem. Wszyscy, mimo zmęczenia byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi że mogli spędzić czas na miłej lecz czasem bolesnej rozgrywce.

Tekst: Paweł K

7 czerwca - poniedziałek


Po śniadaniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Starostwa. W spotkaniu uczestniczyli: Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Karol Staroń, Sekretarz Powiatu, Jerzy Kowalczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Katarzyna Banaszczak oraz Dyrektor ZSP nr 1, Ryszard Rupniewski.

Artykuł o wizycie w Starostwie

Po spotkaniu uczniowie wrócili do szkoły i kontynuowali pracę nad projektami. Uczniów ITC spotkały pierwsze poważniejsze problemy z konfigurowaniem FreeNass'a, na szczęście (dla nich) pan prof. Dołowiec służył pomocą. Zaraz po lanchu uczniowie pojechali do Ceramiki Paradyż, gdzie poznali salon firmowy oraz produkcję płytek ceramicznych od wsypania odpowiedniej ilości składników/surowców do mieszalnika, aż do pakowania.

Tekst: Paweł Z

8 czerwca - wtorek


Uczniowie ITC ugrzęźli w papierkowej robocie - pisali przez cały dzień dokumentację z projektu oraz opisywali problemy, które wystąpiły. Natomiast uczniowie elektronika zakończyli dzisiejszą robotę przed czasem, dlatego zostali wzięci do polskiego sklepu w celu kupienia polskich słodyczy i spróbowania "prawdziwego" chleba. Po lunchu Holendrzy grali z mistrzami powiatu w piłkę nożną, skład holenderski zawierał polskich uczniów pracujących przy projektach oraz samych Holendrów. Spotkanie towarzyskie zakończyło się remisem, uczniowie dostali medale za rozegrany mecz. Wieczorem przybył jeden z dyrektorów holenderskiej szkoły Roc Ter AA Theo Schippers.

Tekst: Paweł Z

9 czerwca - środa


Holenderski dyrektor poznał naszą szkołę, zapoznał się z projektami oraz opiekunami projektów.

Uczniowie kontynuowali pracę nad projektami, o 10.30 pojechaliśmy do huty szkła EuroGlas za Niewiadowem. Tam zobaczyliśmy największy na świecie piec oraz najdłuższą linię produkcyjną. Po powrocie i zjedzeniu lunchu był czas wolny.

Artykuł o wizycie dyrektorów w starostwie

10 czerwca - czwartek


Kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów

11 czerwca - piątek


Pojechaliśmy do Łodzi do fabryki Dell. Poznaliśmy sposób jej funkcjonowania, obejrzeliśmy linie produkcyjne oraz zapoznaliśmy się z ofertą firmy. Kiedy już odpoczęliśmy po zwiedzaniu, udaliśmy się na krótki czas wolny do Manufaktury.

Tekst: Paweł Z

14 czerwca - poniedziałek


W deszczowy poniedziałek odwiedzili szkołę przedstawiciele starostwa: Katarzyna Banaszczak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu i Karol Staroń, Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego. Zapoznali się z codzienną pracą uczniów.

Grupa holendrów kontynuowała prace nad projektem. Po lunchu Holendrzy wraz z uczniami ZSP nr 1 pojechali zwiedzać kompleks ośrodka przygotowań olimpijskich w Spale. Po obejrzeniu OPO Spała Holendrzy oraz uczniowie polscy udali się na basen. Po godzinie pływania na basenie wszyscy udali się do Zajazdu Górskiego na odpoczynek, po czym wrócili na kolacje do "Wodnika".

Tekst: Paweł K

Artykuł o wizycie przedstawicieli starostwa w ZSP1

15 czerwca - wtorek


Dzisiejszego dnia na uczestników wymiany czekało dużo pracy. Przedpołudnie spędzili nad projektem. Po lunchu nasi koledzy zostali zaproszeni na prezentację multimedialną pt. "Związki historyczne między Polską i Holandią", którą przygotował dla nich p. Robert Kołczyński i p. Joanna Kryszewska. Dzięki prezentacji dowiedzieliśmy, że te dwa kraje nie są połączone tylko dzięki współpracy ZSP 1 i ROCTerAA ale zalążków współpracy można doszukać się w przeszłości. Wieczór - czas na trochę sportu, tj. zapraszamy na kręgle! ;)

Tekst: Adam O

16 czerwca - środa


Projekt dobiega końca. Panuje luźniejsza atmosfera, odpoczywają nerwy i uczniowie a więc był także czas na zajęcia sportowe. Dzisiejszą dyscypliną była siatkówka. Niestety Holendrzy nie zdołali pokonać klasy 3 TIB. "Mechanik" górą!

Tekst: Adam O

17 czerwca - czwartek


Projekt skończony. Teraz tylko dokumentacja, czyli papierki, papierki i... papierki. W czasie lunchu Holendrzy poznali kolejne polskie danie a także cudowne dziewczyny z klasy hotelarskiej, które dbały o brzuszki naszych kolegów. Popołudnie spędzone na zakupach i odpoczynku - juz wkrótce lecą do domu.

Tekst: Adam O

18 czerwca - piątek

 


Ostatni dzień projektowy. Prezentacja pracy, wymiana doświadczeń, czas podsumowań. Tak zakończył się "dzień szkolny", a wieczorem ognisko pożegnalne! Kiełbasa i soki dla wszystkich, aż miło było patrzeć jak wszyscy spędzają wspólnie czas.

Tekst: Adam O

19 czerwca - sobota


Pobódka o 6.00! Szybkie śniadanie, pakowanie bagaży i w drogę! Holendrzy wydają się smutni.. to chyba dlatego ze opuszczają nasz piękny kraj! Z drugiej strony już tęsknili za domem. Do zobaczenia w listopadzie!

Tekst: Adam O

 

Prezentacja: Paweł Z.

Galeria zdjęć

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
CWKM logoopw logo
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
 
CMI baner na stronę www
ecdl
  ose
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

22.09.2021 - kl. I i kl. II
23.09.2021 - kl. III i kl. lV
18.11.2021 - kl. I i kl. II

19.11.2021 - kl. III i kl. lV
16.12.2021 - kl. lV
27.01.2022 - kl. III i kl. lV

28.01.2022 - kl. III
27.04.2022 - kl. I i kl. lI

28.04.2022 - kl. III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl