Artykuły 2013/2014

Dzień Hotelarza

27 lutego 2014 r. w ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. odbył się organizowany po raz pierwszy „Dzień Hotelarza”. Pomysł zorganizowania tego typu imprezy powstał w dość naturalny sposób – chcieliśmy, aby uczniowie mogli w praktyce poznać zagadnienia hotelarskie, których uczą się na co dzień w szkole. Było to możliwe dzięki życzliwości naszych gości, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Współorganizatorami tego przedsięwzięcia były okoliczne hotele, z którymi szkoła współpracuje na co dzień. Dzięki życzliwości dyrekcji obiektów: hotelu „Magellan” w Bronisławowie, hotelu „Prezydent” w Spale oraz „Centrum Molo” w Smardzewicach możliwe było przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów dla naszych uczniów. W uroczystości uczestniczyła także Pani Katarzyna Banaszczak – Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu. Pierwszym gościem i prelegentem był dr Rafał Rouba – wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił wykład na temat najdziwniejszych koncepcji hotelarskich i gastronomicznych świata. Kolejnym mówcą był p. Kamil Ziętara – dyr. CWK Solaris w Łazach, który przedstawił kilka praktycznych porad, jak dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jedną z głównych atrakcji tego dnia był występ BARMANS FLAIR TEAM – panów Huberta Przybyłka i Kamila Chmielewskiego. Panowie – barmani zaprezentowali jeden z najefektowniejszych stylów barmańskich - styl flair. Jest to styl, którego celem jest tworzenie ewolucji za barem z wykorzystaniem sprzętu barmańskiego poprzez efektowne posługiwanie się butelkami, shakerami, szkłem i pozostałymi akcesoriami potrzebnymi do przygotowania cocktailu. Panowie stworzyli niesamowitą atmosferę podczas występu. Wykonywali niezwykle efektowne sztuczki i triki barmańskie, np. żonglowanie płonącymi butelkami. Występ był bardzo udany, nie dziwi więc ponadprogramowa frekwencja podczas warsztatów, które panowie później prowadzili.
Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy także nasze młode szkolne talenty wokalne i taneczne. Uczennica klasy ITha, Angelika Piórecka, zaśpiewała piosenkę Edyty Bartosiewicz „Opowieść”, a Adrianna Sielewicz także z klasy I Tha przedstawiła piosenkę „Być kobietą” Alicji Majewskiej. Zaprezentował się także szkolny zespół taneczny „Mechanik Team” w układzie tanecznym, przygotowanym przez Panią Dobrawę Smejdę.

Uczniowie klas hotelarskich rywalizowali indywidualnie podczas warsztatów, a także grupowo podczas klasowych pokazów mody hotelowej oraz w konkursie na najlepszą prezentację o profilu hotelarskim. Pierwsze miejsce podczas pokazów mody zdobyła klasa II Th, drugie miejsce klasa III Th, a trzecie miejsce klasa IThb. Wszystkie klasy wykazały się dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i zaangażowaniem w przygotowanie strojów hotelowych.
Najlepszą prezentację multimedialną przygotowała klasa I Thb, drugie miejsce w tej konkurencji zajęła klasa II Th, a trzecie III Th. Przewodniczącą komisji oceniającej prezentacje, a także pomocą techniczną podczas uroczystości była p. Sylwia Błoch.
Po oficjalnej części uroczystości uczniowie podzieleni zostali na grupy i przydzieleni do poszczególnych bloków warsztatowych.
Warsztaty gastronomiczne prowadzone były przez pracowników hotelu Prezydent w Spale. Szef kuchni hotelu Prezydent – p. Marzena Domaga oraz Dyrektor Hotelu – Agnieszka Jedynak – pokazały, jak wykonać idealne ciasto na faworki. Wspólnie z uczniami przygotowywały i smażyły faworki.
Kolejne warsztaty prowadzone były przez p. Karolinę Stępniak – z-cę dyrektora Centrum Molo, Jowitę Piechotę-Pasińską – kierownika recepcji hotelu Magellan oraz Alinę Wołczuk –pracownika marketingu hotelu Magellan – wszystkie trzy panie są absolwentkami naszego technikum hotelarstwa. Celem tych warsztatów było pokazanie uczniom, że w przyszłej pracy spotkają się także z nietypowymi sytuacjami, których nie wyczytają w podręcznikach, a z którymi będą musieli sobie poradzić. Uczniowie losowali sytuacje problemowe, które przydarzają się w hotelach i musieli opowiedzieć, jak poradziliby sobie w takiej sytuacji. Prowadzący oceniali, jak dana grupa poradziła sobie z problemem, ewentualnie udzielali poprawnej odpowiedzi. Panie opowiadały także wiele ciekawych historii i anegdot ze swojej pracy. Odpowiadały także na najdziwniejsze pytania uczniów. Zaprezentowały ścieżkę swojej kariery po zakończeniu nauki w technikum hotelarstwa. Pokazały, że nie miały problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie, a wykazując zaangażowanie mogły w młodym wieku awansować.
Na kolejnych warsztatach uczniowie szkolili swoje umiejętności językowe. Nauczycielki zawodowego języka angielskiego dla hotelarzy pp. Iwona Dróżdż i Angelika Nowak, razem z panem Kamilem Ziętarą, przygotowali dla uczniów grę „Hotel race”. Uczniowie poruszali się po planszy, której pola oznaczały poszczególne działy w hotelu. I tak stając na konkretnym polu rozwiązywali zadanie związane z danym działem.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się warsztaty barmańskie prowadzone przez grupę Barmans Flair Team. Barmani, Hubert Przybyłek i Kamil Chmielewski, prezentowali, jak należy przygotować drinki bezalkoholowe. Uczniowie mieli możliwość poznania receptury oraz technologii przygotowania soft drinków, takich jak: Virgin Lagoon, Coco blue, Mint Extasy oraz Apple–pie. Na szczęście panowie nie wykonali trików prezentowanych podczas pokazu – podejrzewam, że pracownia, w której odbywały się warsztaty mogłaby wtedy mocno ucierpieć.

Uczniowie świetnie bawili się na warsztatach i wykazywali duże zaangażowanie w wykonywane zadania. Mamy nadzieję, że zdobyta podczas uroczystości wiedza przyda się im nie tylko w szkole czy na egzaminie zawodowym, ale przede wszystkim w życiu codziennym.
Dzięki hojności dyrekcji hotelu Magellan oraz centrum Molo uczniowie mieli możliwość zdobyć wiele nagród podczas zajęć warsztatowych. Do wygrania było m.in. 16 voucherów na basen oraz 16 voucherów do parku linowego, a dla zwycięskiej klasy ognisko.
Biorąc pod uwagę wszystkie dzisiejsze zmagania, pokazy mody oraz przygotowane prezentacje - najlepszą klasą hotelarską roku szkolnego 2013/2014 została klasa II Th.
Na zakończenie wszyscy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek do szkolnej świetlicy.

Celem organizacji tej imprezy było nie tylko pogłębienie i zaprezentowanie wiedzy oraz umiejętności naszych uczniów, ale także motywowanie do nauki i promowanie szkoły w środowisku lokalnym.
Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu lokalnego, przedsiębiorcy branży hotelarskiej i gastronomicznej, uczniowie z technikum hotelarstwa w Piotrkowie Trybunalskim, a także uczniowie szkół gimnazjalnych z opiekunami.
Dzień Hotelarza nie odbył się bez wielu zabawnych sytuacji, panowała także miła i przyjemna atmosfera. Uczniowie promowali zachowania wzorcowe, typowe dla zawodu hotelarz oraz zaprezentowali niezwykle kreatywne i ciekawe pomysły zgodnie z maksymą tegorocznej uroczystości „Hotelarz to nie tylko zawód, to także styl życia”.
Mamy nadzieję, że nie będzie to jednorazowa impreza, lecz na stałe zagości w kalendarzu szkolnych uroczystości ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podziękować sponsorom i współorganizatorom dzisiejszego przedsięwzięcia:
- dyrekcji i pracownikom hotelu Magellan w Bronisławowie za ufundowanie nagród i przeprowadzenie warsztatów - p. Zdzisławowi Hoffmanowi, p.p.Jowicie Piechocie-Pasińskiej i Alinie Wołczuk,
- dyrekcji i pracownikom hotelu Prezydent w Spale - za wypożyczenie sprzętu i przeprowadzenie warsztatów – p. Agnieszce Jedynak i p. Marzenie Domagale,
- dyrekcji i pracownikom Centrum Molo w Smardzewicach za ufundowanie nagród i przeprowadzenie warsztatów - p. Zdzisławowi Hoffmanowi i p. Karolinie Stępniak,
- Barmans Flair Team za przygotowanie pokazu barmańskiego i przeprowadzenie warsztatów - p. Hubertowi Przybyłkowi i p.Kamilowi Chmielewskiemu,
- pracownikom filii Uniwersytetu Łódzkiego, z panem doktorem Rafałem Roubą na czele,
- Kamilowi Ziętarze za przygotowanie prelekcji dla uczniów,
- Iwonie Dróżdż i Angelice Nowak za pomoc w organizacji i przeprowadzenie warsztatów językowych,
- Prowadzącym, Oli Michalik i Kamilowi Szadkowskiemu, za przeprowadzenie imprezy oraz pomoc w jej organizacji
- p. Jackowi Matyszewskiemu za przygotowanie sprzętu,
- Patrykowi za przygotowanie sprzętu, nagłośnienia i obsługę techniczną imprezy,
- klasie II Th za pomoc w organizacji imprezy, w szczególności: Kamilowi, Oli, Ewelinie, Elwirze i Roksanie,
- p. Uli Kwiatkowskiej za pomoc w przygotowaniu przerwy kawowej i opiekę podczas warsztatów,
- Beacie Dębińskiej za przygotowanie dyplomów,
- opiekunom szkolnym, I. Opałce, U. Kwiatkowskiej i B. Chwalińskiej,
- Dobrawie Smejdzie i grupie Mechanik Team za przygotowanie układu tanecznego,
- Adzie Sielewicz i Angelice Pióreckiej za przygotowanie występu wokalnego,
- klasom hotelarskim I Tha, I Thb, II Th i III Th za przygotowanie pokazów mody
- Radzie Rodziców za wsparcie finansowe na zakup produktów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów,
- Samorządowi Szkolnemu za zakup pączków, soków i owoców,
- Dyrekcji szkoły za wsparcie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia,
- kamerzystom, fotografom i wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości
- i wreszcie wszystkim uczniom technikum hotelarstwa, bez których to przedsięwzięcie nie miałoby przecież sensu.

Dziękuję!
Magdalena Piotrowska
Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
CWKM logoopw logo
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
 
CMI baner na stronę www
ecdl
  ose
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

22.09.2021 - kl. I i kl. II
23.09.2021 - kl. III i kl. lV
18.11.2021 - kl. I i kl. II

19.11.2021 - kl. III i kl. lV
16.12.2021 - kl. lV
27.01.2022 - kl. III i kl. lV

28.01.2022 - kl. III
27.04.2022 - kl. I i kl. lI

28.04.2022 - kl. III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl