Brąz dla wojskowych z "Mechanika"

foto

 

Sukcesem reprezentacji uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, zakończył się udział w III Centralnym Zlocie Klas Mundurowych "Żagań 2016". W klasyfikacji generalnej zawodów nasi kadeci zajęli trzecie miejsce.

W trwających od 3 do 8 października zmaganiach na poligonie "Karliki" w Żaganiu udział wzięły 23 reprezentacje ze wszystkich województw oraz jedna reprezentacja z Ukrainy. Naszą drużynę reprezentowali uczniowie klasy drugiej i trzeciej wojskowej. Organizatorami zawodów byli żołnierze ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej COMMANDO oraz jednostki i instytucje Ministerstwa Obrony Narodowej. Gospodarzem zgrupowania młodzieży klas mundurowych była 11 Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Podczas sześciu dni zawodów połączonych ze szkoleniem, uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach: marszobieg na dystansie ośmiu kilometrów, strzelanie z karabinków i pistoletów pneumatycznych, rzut granatem oraz sztafeta pływacka 6 x 50m. Dodatkową trudnością było pokonywanie w trakcie marszobiegu zadań takich jak przenoszenie skrzynek z amunicją, ewakuacja rannych, strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem na odległość, przepychanie samochodu terenowego. Zawody odbywały się w iście poligonowych warunkach, przy stale padającym deszczu i przenikliwym zimnie, co stanowiło dodatkowe wyzwanie, któremu sprostać musieli uczestnicy Zlotu. Również zakwaterowanie  w barakach, zaprawa poranna i wojskowa kuchnia polowa pozwalały naszej młodzieży na posmakowanie żołnierskiego życia. Zajęcia i zmagania uczniów trwały od samego rana do wieczora, z przerwami jedynie na posiłki. W tych warunkach reprezentacja klas wojskowych naszej szkoły zaprezentowała się naprawdę godnie, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów, w pełni zasługując na miano jednej z trzech najlepszych drużyn w Polsce. Nasza drużyna pod opieką swoich opiekunów, Jacka Matyszewskiego i mjra rez. Sławomira Miszczuka, od pierwszego dnia wykazała niezwykły hart ducha, wolę zwycięstwa, nieustępliwość oraz zespołowość w działaniu, co w konsekwencji przyniosło końcowy sukces.

Równolegle do konkurencji ocenianych i wliczanych do klasyfikacji generalnej zawodów, uczestnicy Zlotu wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez byłych żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkolenie obejmowało m.in. terenoznawstwo, walkę wręcz, szkolenie medyczne, inżynieryjno - saperskie, zajęcia z żandarmerią wojskową, prezentację sprzętu będącego dawniej i dzisiaj na wyposażeniu dywizji oraz zajęcia z historii i tradycji 11 "czarnej" dywizji. Duże wrażenie i związane z nim niezapomniane chwile wywarły na naszych uczniach czołgi Leopard 2A5. Zorganizowany na zakończenie Zlotu pokaz działania plutonu czołgów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zaprezentowane przez czołgistów umiejętności i profesjonalizm zasługuję na najwyższe uznanie. Podczas kończącego Zlot apelu doszło do miłego dla nas akcentu. Dowódca 11 dywizji gen dyw. Ireneusz Mika podczas swego przemówienia, zwrócił się osobiście do naszych uczniów, podkreślając fakt, iż kawalerię powietrzną oraz kawalerię pancerną łączy osoba generała Tadeusza Buka, czołgisty i kawalerzysty w jednej osobie, który zginął podczas tragicznego lotu prezydenckiego samolotu do Smoleńska. Generał wyraził swoją radość z faktu zajęcia przez naszych uczniów miejsca na podium, co jak stwierdził potwierdza opinię, że również najmłodsi - kandydaci na kawalerzystów potwierdzają swoją wartość, ducha walki i chęci kontynuowania chlubnych tradycji kawalerii polskiej.

Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk

 

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
CWKM logoopw logo
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
 
CMI baner na stronę www
ecdl
  ose
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

22.09.2021 - kl. I i kl. II
23.09.2021 - kl. III i kl. lV
18.11.2021 - kl. I i kl. II

19.11.2021 - kl. III i kl. lV
16.12.2021 - kl. lV
27.01.2022 - kl. III i kl. lV

28.01.2022 - kl. III
27.04.2022 - kl. I i kl. lI

28.04.2022 - kl. III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl